dream home

Відкриваю нову рубрику «Майстерня Бегемота» - це колаборація з однойменною майстерною begemotgames.com.ua,яка випускає високоякісні аналоги настільних ігор. В рамках даної рубрики я буду періодично робити огляди на рідкісні круті ігри, які швидше за все не будуть локалізовані на території України – London (second edition), Fantasy Realms (хіт всіх наших ігротек), Enchanters, Skyward (глядацька симпатія наших ігротек) та інші. Більшість ігор представлені в майстерні на українській мові.

Гра San Juan вона ж Puerto Rico - The Card Game. У картковій варіації, як і в старшого брата Пуерто-Рико ми будемо виробляти один з 5 товарів, продавати їх за допомогою купця, будувати будівлі. Вперше Сан Хуан вийшов в 2004 році, а через 10 років було перевидання у вигляді другої версії з більш красивим оформленням карт, тому перед вами нижче огляд на San Juan (second edition).

Підготовка до гри San Juan

Випадковим чином визначаємо першого гравця і видаємо йому картку губернатора, яка в кінці кожного раунду буде переходити сусідові за годинниковою стрілкою. У центрі столу лицьовою стороною викладається 5 карт ролей. Поруч викладається стопка з карт яка визначає вартість продажу товарів, яка заздалегідь перетасовується.

З ігрової колоди карт необхідно відкласти стільки карт з заводом по виробництву індиго, скільки грає гравців і роздати кожному по одній карті. Решту карт в колоді необхідно ретельно перемішати і розташувати в центрі столу. Кожен гравець бере з колоди по 4 карти в руку.

Є альтернативний варіант підготовки до гри - можна роздати карти наступним чином. Крім 4 карт, кожен гравець бере додаткові карти в залежності від черговості ходу. Так перший гравець добирає одну карту, другий - дві, третій - три, четвертий - чотири. Після цього кожен гравець розглядає карти на руці і відправляє до скиду зайві, щоб почати гру з чотирма картами на руці.

Якщо ви граєте з доповненням «нові будівлі» і «події», то необхідно всі карти змішати в одну велику колоду, крім карти «собор», яка викладається поряд з ролями. У всіх карт однакова сорочка, а карти з доповнення можна визначити по мітці на лицьовій стороні карт. У базовій версії гри 24 типу будівель і 10 в доповненні.

Доповнення події додають в гру 6 карт з одноразовим ефектом. Як тільки гравцеві в руку приходить така карта, він викладає її поряд з картами ролей і добирає нову карту зі стопки скидання.

Як грати у Puerto Rico The Card Game

Гра San Juan досить проста і вона пояснюється за пару хвилин. У перебігу раунду, кожен гравець за годинниковою стрілкою, починаючи з губернатора, вибирає карту ролі на столі. Гравець який вибрав карту ролі розігрує її ефект з урахуванням властивості бонуса, після чого інші гравці розігрують ефект даної ролі. Після чого карта з роллю перевертається на інший бік і вже наступний гравець повинен вибрати іншу доступну роль на столі. Вибір ролей і їх механіка привілеїв схожа на принцип з легендарної гри Race for the Galaxy, яка вийшла через кілька років після оригінального Сан Хуана.

НазваДіяПривілей
БудівникКожен гравець може побудувати один будинок з рукиБудівництво коштує на 1 карту дешевше
ВиробникУ кожного гравця одна виробнича карта виробляє товарДві виробничи будівлі виробляють по товару
КупецьКожен гравець може продати 1 товарМожно продати 2 товара
РадникКожен гравець бере по 2 карти в руку, одну залишає, іншу скидаєБере 3 карти замість 2, але залишає 1
ШукачГравець який вибрав цю роль отримує одну карту

Після того, як всі гравці по разу вибрали роль (в грі вдвох, гравець з губернатором два рази вибирає роль), раунд закінчується, карта губернатора переходить за годинниковою стрілкою. Якщо під час будівництва один з гравців побудував 12 карт перед собою, то після будівництва всіх гравців гра закінчується.

Більш докладно про кожну роль. Дослідник - це одноосібний бонус, тільки гравець, який вибрав дану роль отримує одну карту з колоди. За допомогою побудови будівель можна отримати додаткові плюшки від вибору даної ролі. Наприклад, берете 4 карти з колоди, якщо вони всі різні, то найдешевшу ви додатково берете до себе в руку. Дана роль хороша на початкових етапах гри або при грі вдвох, коли губернатор за хід розігрує дві ролі.

Будівельник - найважливіша роль в грі, як тільки буде побудовано дванадцятий будинок, гра закінчиться, та й це основне джерело ПО в грі - це переможні очки за побудовані будівлі. Вибравши дану роль, гравець зможе побудувати будинок на одну карту дешевше, але в будь-якому випадку мінімум 1 карту заплатити треба буде. На кожній карті своє зображення, в нижній частині число, яке вказує на кількість одержуваного ПО в кінці гри, зверху число, яке вказує на вартість споруди (яке число, стільки карт необхідно скинути з руки, щоб побудувати будинок). Не можна будувати дві однакових будівлі, крім виробничих.

На перших порах краще побудувати срібну шахту або плантацію кави, щоб після виробництва товару продавати їх за максимальною ціною. Після того, як вийшло налагодити виробництво варто задуматися про будівництво будівель, які давали б вам перевагу в тій чи іншій ролі, щоб перевершити супротивників. А під кінець гри варто будувати тільки найдорожчі будинки і ті, які принесуть максимум ПО.

Виробник - кожен гравець може зробити один товар (два для того хто вибрав цю карту). Для цього необхідно взяти карту з колоди і розмістити її сорочкою вгору на карту з виробничою будівлею. Всього в грі, є 5 видів товару (індиго, кава, цукор, срібло) і стільки ж будинків. На будівлі не може бути більше однієї карти яка символізує товар.

Продавець - кожен гравець може відправити одну карту товару до скиду і взяти з колоди стільки карт, який нинішній курс. Після цієї фази карта з вартістю цін товару змінюється на іншу. При цьому завжди товар індиго вартий при продажі одну карту, а самий дорогий товар в продажу - срібло. Варто пам'ятати, що більше 7 карт в руці переносити на наступний раунд не можна, тому можна продати дешевший товар, щоб не було надлишку карт.

Радник - кожен гравець отримує по новій карті, при цьому є шанс отримати хорошу карту через вибір, що брати. При цьому може виникнути ситуація, коли з трьох карт вам всі дуже подобаються або навпаки жодна вам не підходить, так як дані карти вже побудовані. У будь-якому випадку карти в San Juan не пропадають, ними можна розплатитися при будівництві нової споруди. Дана роль особливо хороша під кінець гри, коли необхідно будувати дорогі будинки чи будинки, які ще не були побудовані у вас.

Що стосується доповнення "події". Як тільки до гравця в руку прийде карта з подією, він викладає її в центрі столу поруч з роллю. У свій хід гравець може вибрати замість карти ролі одну з доступних карт події, розіграти її ефект і відправити її назад в коробку.

Враження від гри Сан Хуан

San Juan нескладна карткова гра зі своїми принадами у вигляді вибору ролі та побудови ефективного движка зі зведення будинків. Без виробничих будівель дорогий товар не зробити, тільки товар, який користується попитом, принесе вам в руку багато нових карт, а з великою кількістю нових карт ви зможете побудувати усе що душа забажає. Для більш складного ігрового процесу рекомендую звернути свою увагу на Puerto Rico. У Сан хуан краще грати в другу редакцію і по можливості з усіма доповненнями, карт багато не буває.

Якщо порівнювати San Juan з іншими іграми, то на пам'ять прийдуть інші новіші карткові ігри - Port Royal і Royal goods. У всіх цих іграх використовуються тільки карти, при виробництві товару карта з колоди просто кладеться на потрібну будівлю, в якості грошей і ПО виступають ті ж карти з колоди, а значить в дані ігри ви зможете грати, де завгодно, компонентів мінімум.

Найбільше порівняти Сан Хуан хочеться з іншою грою - про космічне колодобудівництво. У 2004 році вийшов San Juan, в 2007 - Race for the Galaxy. Обидві гри підходять до кінця при будівництві 12 карт, дуже багато різних карт (однакові будувати не можна), гравці вибирають ролі (який вибрав дану роль отримує більший ефект, але і інші гравці отримують дію). При цьому ролі дуже схожі - добрати карту з вибору, побудувати карту, зробити товари, продати товари. Якщо подобається Race for the Galaxy, то і Сан Хуан сподобається.

З San Juan вперше я познайомився через мобільну версію гри на андроїд. На телефоні можна зіграти проти комп'ютера, вибравши рівень складності. Головний мінус, на телефоні представлена версія гри 2004 року, а там карти виглядають жахливо, але цього вистачить, щоб скласти думку про гру.

Враження від гри на чотирьох ви можете прочитати в моєму звіті про игротеку 52. А зараз трохи розповім про гру на двох. З одного боку, здається, що на двох складніше добитися балансу, якщо одному гравцеві спочатку пощастить з картами, то у нього буде явна перевага. У першій партії моєму супротивникові пощастило, і він на другий хід зміг побудувати срібну шахту (карта, яка виробляє найдорожчий товар). Провівши і продаючи даний товар, він випереджав мене за кількістю нових карт в руці і мав більш широкий вибір з чого будувати і чим розплачуватися, в результаті ту партію я програв. У другій партії вже мені пощастило, і я швидше, ніж він зміг налаштувати виробничий процес срібла, але перевагу не втримав і в підсумку незначно програв партію. Карти не головне, головне ними правильно розпоряджатися.

Найкраще грати з доповненням, чим більше карт, тим веселіше. У базі близько 25 різних будівель і 10 в доповненні, при цьому кожна будівля буде давати додатковий ефект при розіграші певної ролі. Карти з доповнення дозволять отримати переможні очки новими способами. Наприклад, продаючи товар ви додатково кладете карту на гавань, що принесе ПО в кінці гри або на початку раунду ви можете покласти карти на банк і в кінці гри кожна принесе по одному ПО.

Що стосується якості компонентів аналога від Бегемота - друга редакція Сан Хуан + розширення «Нові будівлі» та «Події»– друк виконан на друкарському обладнанні, карти надруковані на щільному папері з ламінуванням. На дотик вони важкі і їх легко перемішувати. Коробка з-під гри дуже крута, з лазерною різкою по фанері, кришкою, таку гру легко знайдеш на поличці. Великий плюс, що в комплекті з базою йдуть відразу всі додатки з якими гра вийшла більш різноманітною, ще більше способів отримати ПО.

Отправить ответ

avatar
  Subscribe  
Notify of