ТОП настільних ігор з археології

ТОП археология

Починаю нову рубрику - ТОП ігор за певним критерієм. У даній статті я поговорю про ігри, які пов'язані з археологією. Якщо ви знаєте інші ігри по археології, то напишіть їх назви в коментарі. Список буде поповнюватися, якщо я зіграю в гру відповідно до даної теми.

Сподіваюся даний формат зайде, і я буду раз в декілька тижнів писати подібний пост. Дуже багато тексту видавати на одній сторінці не хочеться, тому буду експериментувати. Коротко про сюжет, як грати і враження про гру, плюс посилання на повноцінний огляд на гру, якщо я про неї писав.

Писати про ТОП 10 дуельних / кооперативних та інших ігор не цікаво, тому спробую пофантазувати і зробити свої ТОПи. В майбутньому планую написати про ігри, де не можна розмовляти, ігри, які пов'язані з Грецією (в своїй грецькій ігротеці я торкнувся тільки 3 ігор, а їх набагато більше), Марсом (не тільки грою Terraforming Mars дана тема багата, я знаю ще 4 гри), підводний світ і т.д. Можливо ви можете запропонувати цікаву тему для ТОПу.

Lost cities - крута гра на двох

 • Моя оцінка77%
 • BGG70%
 • Tesera66%
 • Рік - 1999
 • Тривалість - 30 хвилин
 • Гра на двох
 • Механіка: Hand Management, Set Collection

Lost cities - швидка карткова гра на двох. За сюжетом гравці за допомогою карт прокладають шлях до загублених міст, але кого я обманюю, сюжет в даній грі не має ніякого значення, гру можна сміливо назвати абстрактом (на картах можна намалювати все що завгодно).

Як грати. Ігрова колода складається з 60 карт, вона розділена на однакові набори карт, які відрізняються 5 кольорами (червоний, синій, жовтий, білий і зелений). Набір складається з карт з номіналом від 2 до 10 і трьома картами угоди. Гравці починають з 8 картами на руках. У свій хід гравець повинен розіграти карту з руки - покласти її лицьовою стороною вгору на стіл згідно кольору карти, або на поле (загальний скид), або перед собою.

Далі гравець повинен взяти карту, щоб в руці їх стало вісім. При цьому можна взяти карту з загального скиду потрібного кольору або верхню з колоди. Як тільки гравець візьме останню карту з ігрової колоди, гра закінчиться.

У грі передбачено два формата - швидка і повна гра. Закінчилася в перший раз колода - це швидка гра, для повної гри необхідно зіграти три рази до завершення колоди, підсумувавши всі результати за три раунди.

Враження. Після перших партій я загублені міста оцінив середньо, але на даний момент я зіграв близько 150 партій (навіть зараз набираючи дану статтю я відволікався на покроковий онлайн режим в lost cities) і тепер я оцінив по повній цю просту гру. Хоч багато, що залежить від удачі, але і планувати теж необхідно. Для перемоги необхідно викладати карти одного кольору по зростанню, чим більше карт одного кольору з великим номіналом, тим краще.

Так починаючи будь-який кольоровий ряд, гравець автоматично втрачає 20 ПО, а вже всі зароблені ПО покриватимуть початковий мінус. Розіграна карта угоди подвоює всі значення на полі, спочатку йде мінус в 40 ПО, якщо дві карти угоди - йде мінус 60 ПО, при цьому кожна карта з числом теж зараховується по кілька разів. З одного боку, якщо у вас багато карт з маленьким значенням, ви можете почати викладати карти даного кольору в надії, що в подальшому до вас в руку прийдуть карти більшого номіналу. У грі багато можна прорахувати, адже гра закінчиться, коли закінчиться ігрова колода, а значить майже всі карти можуть бути задіяні в грі.

Рекомендую дану гру. Шкода, я так і не зіграв в розширену версію, де вже 6 кольорів необхідно зібрати. Начебто планується гра в даному сімействі, але вже з можливість зіграти вчотирьох, чекаю.

Karuba - будь першим

Karuba - швидка проста сімейна гра на будівництво дороги тайлами на особистому планшеті і просування фігурок. За сюжетом гравці припливли до незвіданих берегів і їм необхідно провести чотирьох дослідників через джунглі до храмів відповідного кольору.

Як грати. Всі гравці, крім одного розкладають перед собою тайли з стежками, а лідер експедиції добре перемішує свої плитки і викладає їх сорочкою вгору. У свій хід лідер відкриває верхній тайл, називає його номер, і всі гравці знаходять його у себе. Після чого вони можуть розмістити його на особистому планшеті або відправити до скиду, щоб пересунути фігуру одного дослідника на стільки клітин, скільки стежок було на тайлі.

На тайлі може бути пряма дорога, пряма з поворотом і перехрестя. При цьому можна як завгодно розміщувати тайли, без обов'язкової прив'язки до раніше викладенних тайлів. Як тільки фігурка дійде до храму свого кольору, гравець отримає максимальну кількість доступних ПО за храм, наступний хто повторить це досягнення у себе на планшеті отримає вже менше ПО.

Враження. Якщо дивитися на рейтинг, то він вийшов досить рівний на всіх трьох майданчиках, що говорить про досить якісну, хоч і просту настільну гру. Каруба досить швидка, за один футбольний тайм можна зіграти 2-3 рази. У всіх гравців повністю рівні умови, щодо виконання дій, адже всі повинні поставити один і той же тайл на свій планшет, тому переможе той, хто краще за інших спланує маршрут і першим приведе своїх дослідників до загублених храмів.

 • Моя оцінка73%
 • BGG73%
 • Tesera72%
 • Рік - 2015
 • Тривалість - 30 минут
 • Гравців - від 2 до 4
 • Механіка: разміщення плиток

Archaeology: The New Expedition

 • Моя оцінка73%
 • BGG72%
 • Tesera64%
 • Рік - 2016
 • Тривалість - 30 хвилин
 • Гравців - від 2 до 5
 • Механіка: Set Collection

Archaeology: The New Expedition - азартний філлер на збір сетів (наборів) з однакових карт товарів. За сюжетом ми археологи, які добувають стародавні товари, щоб зібрати повну колекцію і здати її в музей для отримання максимальної винагороди. Але не все так просто, у на є конкуренти, які на місцевому ринку обмінюють одні знайдені предмети на інші, більш цінні, так само місцеві лиха у вигляді піщаних бур і злодіїв можуть позбавити вас знайдених предметів.

Як грати. Гравці раз в раунд беруть карту з колоди, якщо це буря - всі втрачають половину карт, якщо злодій - можна вкрасти 1 карту у гравця, якщо товар то вона залишається в руці. Далі гравець може обмінювати свої карти з картами із загального ринку скільки завгодно разів на однакову вартість, і за бажанням можливо відправити набори карт до музею (ці карти принесуть ПО в кінці гри і їх не можна вкрасти).

Враження. Archaeology: The New Expedition - хороший азартний філер в який я з задоволенням зіграю, як удвох, так і вп'ятьох. При цьому дана версія гри є другою, і вона краща, ніж попередниця Archaeology: The Card Game , поліпшений дизайн карт, нові механіки роблять гру менш рандомною, ще перерахували цінність карт.

Pergamon

Мета гравців, отримати фінансування на розкопки, щоб за ці кошти провести розкопки і знайти найбільш стародавні реліквії - браслети, вази, амфори, золоті маски, після чого отримані експонати зібрати воєдино, ретельно відполірувати і виставити в місцевий музей Пергамон.

Як грати. З початку гравці по черзі виставляють свої фігурки на поле, що визначає черговість ходу до наступного раунду, кількість фінансування і глибину розкопок (з першого до п'ятого рівня, номер рівня показує вартість розкопок). Далі гравці отримують фінансування і за монети можуть провести розкопки, забравши всі тайли з потрібного рівня (чим глибше копати, тим цінніші і більш старі артефакти). Наостанок, гравці можуть здати знайдені предмити в музей, якщо вони з'єднуються між собою і отримати ПО в певні місяці.

Враження. Настільна гра Pergamon - хороша гра на збір наборів, через правильний вибір позиції на полі. У грі присутній ризик, можна сподіватися, що буде велике фінансування і зайняти останню позицію, щоб отримати більше монет, ніж інші гравці і оплатити розкопки на більш глибокому рівні або взагалі нічого не отримати.

У грі Pergamon вистачає і рандома. Можливо в цьому місяці будуть артефакти старої ери і навіть на перший рівень розкопок потрапить тайл з 3 століття. А можливо в купленому ряду зовсім не буде старожитностей, які можна буде з'єднати між собою, щоб здати в музей і доведеться або переплачувати, або скидати зайві до скиду.

Найбільше в грі мені подобається комплектація гри, коли необхідно зібрати дві половинки однієї релікквіі. При цьому тайли йдуть не звичайними квадратами, а хвилею, ніби артефакт дійсно зламаний навпіл, та й чим він старше, тим цікавіше він виглядає. Переможні очки у вигляді квитків в музей виглядають оригінально.

 • Моя оцінка72%
 • BGG69%
 • Tesera66%
 • Рік - 2011
 • Тривалість - 30 минут
 • Гравці - від 2 до 4
 • Механіка: Set Collection

incan gold - йди або пасуй

 • Моя оцінка71%
 • BGG70%
 • Tesera60%
 • Рік - 2006
 • Тривалість - 30 хвилин
 • Гравці - від 3 до 8
 • Механіка: вдача

Incan gold або Diamant - дуже азартна проста гра, у гравця всього 2 дії - пасувати або продовжувати подорож далі. За сюжетом гравці знайшли древній покинутий храм, в якому багато коштовностей, але не менше в ньому і небезпек. Можна зайти в храм і в найближчих залах розділити знайдені коштовності між гравцями порівну і повернутися назад в табір, щоб зберегти награбоване або продовжувати йти далі, отримуючи все більше і більше скарбів, адже чим далі, тим менше з ким необхідно ділитися. Погубить вас нажива або ви тверезо оцінюєте свої шанси на успіх?

Як грати. Ігрова колода складається з 15 карт із зображеними на них скарбами від 1 до 15, і 15 карт з неприємностями (5 видів пасток по 3 копії кожної). Спочатку викладається перша карта з колоди, якщо на ній зображені коштовності, то дане число необхідно розділити на число гравців, щоб кожен отримав однакову кількість на руки, а решта залишається лежати на столі. Якщо на карті зображена одна з п'яти неприємностей, то необхідно перевірити чи не було такої карти раніше, якщо була, то всі гравці позбавляються всього заробленого і починається новий день.

Після розтину карти всі гравці таємно обирають карту (пас або йти далі), після чого всі одночасно показують, що вони вибрали. Якщо пас, то гравці ховають коштовності у себе в наметі і ділять між собою залишені на картах коштовності порівну, в іншому випадку відкривається нова карта і пригода триває.

Враження. Познайомився я з цією грою на boardgamearena і гра мені дуже подобалася, партія займала менше десяти хвилин. Але зігравши пару десятків партій я до неї охолов, тим паче мені вдалося зіграти в неї і в живу. Гра дуже рандомна і все залежить від удачі. У мене була партія, де за 5 раундів в трьох жоден гравець не отримував жодної коштовності, тому що поспіль випадали дві однакові неприємності і розграбування храму обривалася.

Щоб виграти треба грати або дуже обережно, набравши 5 скарбів - пасувати в надії, що інших гравців спіткає невдача або до останнього йти далі і далі. Адже чим менше гравців продовжують подорож, тим більшу частку вони отримають. Так залишившись одним в храмі вам може дістатися карта відразу з 15 коштовностями, що принесе просто величезна перевага і великі шанси на перемогу в грі. В одній з партій залишився один гравець і він не пасував, в результаті перед ним зібралося 30-40 коштовностей, але він не зупинився і втратив все. Моя порада, спробуйте зіграти в цю гру онлайн.

Tobago - шукаємо скарб

Тобаго - легендарний острів на якому заховані скарби, ви вирушили на нього з метою знайти їх першими, але у вас є тільки частина карти з підказкою, де заховані скарби. Острів генерується випадковим чином, що надає варіативність грі.

У свій хід гравець розігрує карту з руки, щоб пересунути свою фігурку на ігровому полі або розмістити підказку під одним з 4 скарбів. Кожна підказка обмежує можливу зону зі скарбом, наприклад, гравець викладає підказку, що скарб не може розташовуватися поруч з водою або що його варто шукати на зелених ділянках з лісом і т.д. У підсумку, коли залишиться одна клітина з можливим розташуванням скарбу, він викладається на цей осередок і перший гравець, який добереться на джипі до скарбу отримає його.

Гра проста, хороша, сімейна, з цікавою механікою виявлення скарбу. Я зіграв одну партію і мені гра не сильно сподобалася, але багато її хвалять.

 • Tesera73%
 • BGG71%
 • Моя оцінка70%
 • Рік - 2009
 • Тривалість - 60 хвилин
 • Гравці - від 2 до 4
 • Механіка: Hand Management, Modular Board

Отправить ответ

avatar
  Subscribe  
Notify of